Чому “Шахтар” точно виграє Лігу Європи. Як українські команди грали у півфіналах єврокубків

Напередодні півфіналу Ліги Європи “Шахтар” – “інтер”, “КП в Україні” вирішив згадати всі виходи українських (у тому числі і за радянських часів) команд у цю високу фазу змагань. Київське “Динамо” частіше за інших команд добиралося півфіналу (шість разів), але за останні одинадцять років донецький “Шахтар” вже втретє виступить у стадії, що передує фіналу. Крім “Динамо” і “Шахтар” тільки дніпропетровський “Дніпро” одного разу виходив у півфінал Ліги Європи.

Кубок Кубків 1974/75. “Динамо” – ПСВ” Ейндховен ” – 3:0, 1:2

На шляху до першого у своїй історії фіналу євротурніру жертвами команди Валерія Лобановського стали софійський ЦСКА в 1/16 фіналу (1:0, 1:0), німецький “Айнтрахт” (3:2, 2:1) в 1/8 і турецький “Бурсаспор” (1:0, 2:0) у чвертьфіналі.

У півфіналі кияни потрапили на ПСВ, який проводив успішний для себе сезон, що завершився чемпіонством в країні. В ту пору голландський футбол знаходився на піку своєї популярності. На чемпіонаті світу – 1974 у ФРН всіх зачарував і підкорив “тотальний” футболом Рінуса Міхулса з Йоханом Кройффом на чолі.

Втім, команда Валерія Лобановського вже знаходилося в такому накаті, що в першому матчі в Києві здобула більш ніж прийнятний для себе результат, зробивши пристойний заділ для загального успіху – 3:0. На виїзді поступилися 1: 2, але цей результат був прийнятним для киян. Фінал Кубка Кубків проти “Ференцвароша” вийшов без сучка і задирки і завершився перемогою 3:0.

Кубок Чемпіонів 1976/77. “Динамо” – ” Боруссія “(Менхенгладбах) – 1:0, 0:2

Після перемоги в Кубку Кубків – 1975 через два роки “Динамо” Лобановського було дуже близько до тріумфу в Кубку чемпіонів. У перших двох раундах кияни легко подолали белградський Партизан і грецький ПАОК. Перше по-справжньому випробування на команду Лобановського випало у чвертьфіналі з “Баварією”. І цей іспит динамівці здали на відмінно. Після поразки в Мюнхені 0:1, динамівці зусиллями Буряка і Слободяна здобули перемогу 2: 0 на “республіканському” в Києві.

А ось у півфіналі вийшло з точністю до навпаки вже проти іншої німецької команди-гладбахської “Боруссії”. У першому матчі в Києві Онищенко приніс перемогу нашій команді 1:0, а в Менхенгладбаху німці забили на м’яч більше і пішли у фінал, де були біти “Ліверпулем” 3: 1.

Кубок Кубків 1985/86. “Динамо” – ” Дукла “(Прага) – 3:0, 1:1.

У сезоні – 1985 кияни перебували в чудовій формі і не мали конкурентів як на внутрішній арені, де заздалегідь завоювали чемпіонське звання, так і в Європі, впевнено пройшовши на перших двох етапах Кубка Кубків голландський “Утрехт” (1:2, 4:1) і румунську “Університатю” (2:2, 3:0). У чвертьфіналі був розтрощений віденський “Рапід”, який до 1986 року незмінно обігравав клуби з СРСР в особі московських “Спартака”, “Торпедо” і “Динамо” (4:1, 5:1).

У півфіналі ” Динамо “протистояла Празька” Дукла”, яка перед цим пройшла португальську” Бенфіку”, європейську топ-команду тих часів. Але “Динамо” це не лякало. Кияни без проблем обіграли “Дуклу” 3:0 в Києві, а в Празі задовольнялися нічиєю 1: 1. У фіналі через тиждень після Чорнобильської трагедії кияни в Ліоні обіграли “Атлетіко” 3:0.

Кубок Чемпіонів 1986/87. “Динамо” – “Порту” – 1:2, 1:2

Після перемог у Кубку Кубків кияни обов’язково шуміли в Кубку чемпіонів. Тільки в цьому випадку вони дійшли до півфіналу не через два сезони, а на наступний рік.

Перед першим протистоянням з “Порту” Динамо ” покуражився над турецьким “Бешикташем” – 5:0 в Стамбулі і 2:0 в Києві. Тоді ще Бєланову при схвальному Гулі республіканського стотисячника вручили “Золотий м’яч” кращому гравцеві Європи. Все говорило на користь “Динамо”.

Однак все в підсумку сталося, як і десять років тому. Португалії динамівці програли фактично самі собі. Гравці “Порту”, незважаючи на класну гру, повинні були подякувати Баля, Кузнєцова і Заварова за допомогу в досягненні результату. У Києві стався такий же рахунок-2: 1 на користь “Порту”. За гостей зіграли стандарти і везіння і все було вирішено в перші 11 хвилин, коли португальці провели два м’ячі.

Ліга чемпіонів 1998/99. “Динамо” – “Баварія” – 3:3, 0:1

Останнє велике “Динамо” під керівництвом Валерія Васильовича Лобановського. “Динамо” легко подолало Груповий етап і в чвертьфіналі схлеснуло шпаги з самим мадридському “Реалі”. У складі киян була тоді солодка парочка форвардів Ребров-Шевченко, яка поховала мадридців.

Та ж доля могла спіткати і мюнхенську “Баварію”, та динамівцям відверто не вистачило фарту в Києві. Матч-відповідь міг перетворитися на чисту формальність. У першій зустрічі півфінального протистояння проти “Баварії” кияни двічі вели в рахунку в два м’ячі, повинні були забивати ще не раз, але замість цього пустили два м’ячі в свої ворота в кінцівці (3:3).

У матчі-відповіді німці здобули мінімальну перемогу 1: 0 і вийшли у фінал на “Манчестер Юнайтед”, якому поступилися, можливо, в найдраматичнішій кінцівці фіналів ЛЧ в історії.

Кубок УЄФА 2008/09. “Шахтар” – “Динамо” К – 1:1, 2:1

Унікальний випадок, коли дві українські команди зійшлися в півфіналі єврокубка. Таке трапляється раз на сто років. Сезон-2008/09, мабуть, пік розвитку українського футболу. Спершу три українські команди брали участь у чвертьфіналі Кубка УЄФА – Шахтар, Динамо і Металіст. Це більше нагадувало Кубок СРСР, адже 1/8 фіналу ще й “Зеніт” з ЦСКА грали. “Шахтар “пройшов якраз армійців, а в наступному раунді” Динамо “здолав”Металіст”.

У півфіналі турніру вже в очному матчі зустрілися “Динамо”і ” Шахтар”. У Києві Артем Мілевський відкрив рахунок в середині першого тайму, а в другому “гірникам” вдалося зрівняти рахунок завдяки голу Фернандіньо. У підсумку, команди зіграли нічию-1: 1. У повторній зустрічі в Донецьку “Шахтар” дотиснув Динамо (2:1) після позиційної помилки Бадра Ель-Каддурі і гола Ілсіньо.

Донеччани вийшли у фінал на німецький “Вердер” і перемогли їх у Стамбулі 2:1. Це був перший і поки останній трофей гірників в Європі. Цікаво, що” Шахтар “через 11 років може повторити досягнення київського” Динамо”, яке перемагало в Кубку кубків з інтервалом в 11 років – в 1975-му і 1986 році. Сама доля нам підказує переможця, чи не так?

Ліга Європи 2014/15. “Дніпро” – “Наполі” – 1:1, 1:0

Це була вершина “Дніпра”, який побудував іспанський фахівець Хуанде Рамос, А довів до досконалості Мирон Богданович Маркевич. Цікаво, що Дніпряни вже відчували серйозні фінансові проблеми, але тим не менше це не вплинуло на виступ в єврокубках. У плей-офф ” Дніпро “пройшов” Олімпіакос”,” Аякс”,” Брюгге “і в півфіналі зустрічався з”Наполі”.

Мало хто вірив, що дніпропетровський клуб впорається з італійським грандом. Гра в Неаполі вийшла дуже складною. Не раз дніпрян рятував Бойка в дуелях з Ігуаїном, а Євген Селезньов приніс нічию, забивши м’яч з чистого офсайду 1:1. Однак на переповненому НСК “Олімпійському” в Києві Дніпряни зіграли вище всяких похвал і заслужено перемогли 1:0 завдяки голу все того ж Селезньова. Могли і Кубок взяти, але в рівному бою у фіналі поступилися “Севільї” 2:3.

Ліга Європи 2015/16. “Шахтар” – “Севілья” – 2:2, 1:3

Відразу після фіналу Ліги Європи за участю “Дніпра” туди міг потрапити і донецький “Шахтар”. За іронією долі гірники зійшлися в півфіналі з іспанською “Севільєю”, кривдником дніпрян. До табору андалуйсійців вже встиг перебратися Євген Коноплянка і він взяв участь у першому матчі у Львові, який вийшов рівним і забійним.

“Севілья “відкрила рахунок, але потім” Шахтар ” забив двічі, правда утримати перемогу не вдалося – в кінці матчу Гамейро приніс іспанцям нічию 2:2. Забив француз і на “Рамос Санчес Пісхуане”, причому зробив це двічі. Перший тайм подарував інтригу. Едуардо під завісу 45-ти хвилин зрівняв рахунок, однак у другому таймі “Севілья” у справі переграла “Шахтар” і перемогла 3:1. Це був кінець епохи Мірчі Луческу в Донецьку. А ” Севілья “потім у фіналі здолала з тим же рахунком 3:1 і” Ліверпуль”, втретє поспіль вигравши Лігу Європи. Цікаво, що з “Севільєю” гірники знову можуть зійтися у фіналі.