Новий статут для парафій ПЦУ суперечить закону – протоієрей УПЦ Геннадій Шкіль

Релігія

Протоієрей Української православної церкви Геннадій Шкіль заявив, що днями в Православній церкві України затвердили новий статут для парафій ПЦУ. Він зазначає, що навіть при побіжному огляді документа виникають питання.

“У п. 1.14 повинно бути зазначено старе найменування (до реєстрації) приходу… І що цікаво – в бланку “статуту” чому-то йдеться тільки про колишніх найменуваннях парафій УПЦ”, – зазначає протоієрей.

Новый устав для приходов ПЦУ противоречит закону - протоиерей УПЦ Геннадий Шкиль - фото 2

Новый устав для приходов ПЦУ противоречит закону - протоиерей УПЦ Геннадий Шкиль - фото 3

“Тобто на скані ми бачимо, що якщо для назви залишили порожнє місце, куди слід його вписати, то “Української Православної Церкви” вже надруковані. По ідеї, на місці “Української Православної Церкви” теж повинен бути пробіл, щоб вписати туди УПЦ, УПЦ КП чи УАПЦ. Що це було? Все-таки не збираються “парафії” УПЦ КП та УАПЦ проводити збори по переходу їх у СЦУ (ПЦУ – ред)? Або “статути” затвердили тільки для парафій УПЦ, які вже вчинили зраду або збираються це зробити?” – задається питанням священнослужитель.

Новый устав для приходов ПЦУ противоречит закону - протоиерей УПЦ Геннадий Шкиль - фото 4

Він також звертає увагу на ще один цікавий момент. Так, у нещодавно прийнятому Законі про приналежності релігійних організацій кажуть, що членство в релігійних громадах базується на принципах вільного волеизьявления і на вимоги статуту.

“У більшості регіонів країни прокотилася хвиля рейдерських захоплень не тільки храмів, але і назв релігійних громад. Всі ці рейдерські атаки затверджувалися на зборах територіальних, а не релігійних громад. На ці збори приїжджали представники УПЦ КП і стверджували, що це все законно, що приймати такі рішення мають право члени територіальної громади і бадьоро повідомляли про черговий “пэрэмоге”. А тепер дивимося, що про це говориться в новому “статуті”… Пункт 3.14 говорить про те, що збори щодо зміни юрисдикції є дійсним за умови присутності на них всіх членів парафіяльного (парафіяльного) зборів”, – пише Шкіль.

Він пояснює, що згідно з новим “статуту”, членами парафіяльного зборів є ті, про яких постійно говорить УПЦ. “Згідно п. 3.7 члени парафіяльного зборів – це ті, хто сповідаються, причащаються, регулярно відвідують богослужіння (до речі, ці ознаки членства в релігійній громаді були виписані і в старих “статутах” УПЦ КП)”, – пише протоієрей.

Новый устав для приходов ПЦУ противоречит закону - протоиерей УПЦ Геннадий Шкиль - фото 5

Таким чином виходить, що “переходи» з УПЦ в СЦУ, всупереч законодавству України та вимогам “статуту”, можуть проводитися територіальним зборами, де переважна більшість, якщо й бувають у храмах, то тільки для освячення пасок, води і яблук, а от з СЦУ в інші юрисдикції – тільки парафіяльним зборами, що складаються з тих, хто регулярно відвідує богослужіння, причащається і сповідається, запитує Шкіль.

При цьому протокол зборів повинен бути затверджений “архієреєм”, чого не вимагає Закон. Згідно Закону, для зміни юрисдикції достатньо рішення парафіяльних зборів.

“Але затвердження протоколу “архієреєм” – не єдине порушення законодавства. В Законі чітко, без жодних двозначностей, зазначено, що рішення про зміну юрисдикції приймається 2/3 від кількості членів релігійної громади. Дивимося п. 3.15. Що це? Рішення про зміну юрисдикції ухвалюється шляхом консенсусу при згоді всіх членів парафіяльних зборів. Чи означає це, що в СЦУ продовжують ігнорувати навіть Закон, прийнятий спеціально для них?” – заявляє Шкіль.

Нагадаємо, раніше “Вести” повідомляли про те, що прихильники ПЦУ і бійці Правого сектора били жінок при захоплення храму УПЦ. Також ми писали про те, що СБУ нагрянуло з обшуками в фірму, яка охороняє храми і заходи УПЦ.